Названий найбільш гострозорий хижак на Землі

Найточнішими і пильними мисливцями на Землі виявилися зовсім не орли, а мухи-ктирі, здатні знаходити ціль і перехоплювати її з великої відстані із успіхом майже в 100% випадків.Гострота зору комах сильно залежить від розмірів — як правило, чим більша членистонога істота, тим гостріший буде її зір. З цієї причини володарями найгострішого зору вважалися бабки, що мають гігантські за мірками комах розміри і великі очі.

Очі комах складаються з безлічі мікроскопічних елементів — омматідій. Кожна така «фасетка» представляє собою мініатюрне око з лінзою, світлочутливими клітинами і іншими елементами. Подібний пристрій ока робить його максимально чутливим до руху, але помітно знижує чіткість картинки.

Деякі комахи, такі як бабки, обійшли цю проблему оригінальним способом — омматідіі в їхніх очах мають різні розміри. Найбільші «фасетки» розташовані в центрі ока, завдяки чому бабки бачать чітку картинку, що робить їх відмінними навігаторами в просторі, навіть за відсутності складного мозку.

Біологи з’ясували, що мухи-ктирі (Holcocephala fusca) не поступаються бабками в гостроті зору, спостерігаючи за тим, як ктирі безуспішно намагалися зловити невелике блискуче грузило діаметром в 1,3 міліметра, яке вчені вивішували на жилці в ємності з мухами.

Знімаючи ктирів на високошвидкісну камеру, автори статті помітили щось незвичне — виявилося, що анатомія ока у цих мух має багато спільного з анатомією ока бабки, і що вони використовують унікальну стратегію полювання, що дозволяє їм майже завжди добиватися успіху.

Так як ктирі на порядок менші бабок, великі і маленькі омматідіі в їхніх очах ще сильніше відрізняються в розмірах — їхні великі фасетки займають всього 0,1% від всієї поверхні ока, і при цьому вони приблизно в 4-5 разів більші інших елементів. Великі ж елементи ізольовані від решти ока, що підвищує чіткість картинки.

Подібні очі, за словами керівника дослідження Гонсалес-Беллідо і її колег, дозволяють ктирям бачити жертву з відстані в 50 сантиметрів і націлюватися на неї за частки секунди. Це можна порівняти з тим, як якщо б людина могла миттєво фокусувати погляд на довільному предметі розміром в кілька міліметрів з відстані в приблизно 300 метрів.

Коли муха бачить жертву, вона «включає» унікальну програму полювання, друга половина якої вченим ніколи не зустрічалася ні серед птахів або ссавців, ні серед безхребетних тварин.

Спочатку, як розповідає Гонсалес-Беллідо, муха коригує вектор руху так, щоб вийти на траєкторію зіткнення з жертвою, рухаючись майже паралельним курсом з нею. Подібну стратегію зближення з жертвою використовують чимало хижих птахів та ссавці, проте серед комах вона є рідкістю.

Потім, коли ктир зближується з жертвою на певну відстань, близько 28-30 сантиметрів, включається інша «програма» полювання, яку вчені порівнюють з тим, як працюють системи наведення у літаків. У цей момент муха починає вирівнювати не курси, а швидкість руху — вона летить трохи швидше, ніж жертва, і активно маневрує, що дозволяє їй зблизитися з жертвою і зловити її з дуже високою часткою ймовірності.

«Коли інженери створюють дронів, вони часто стикаються з проблемою того, що їхніх батарей не вистачає на нормальну обробку зображень. В даному випадку ми можемо багато чого перейняти у природи для мінімізації витрат енергії. Наприклад, дрон, що імітує муху-ктиря, можна було б використовувати для знищення нелегальних безпілотників біля аеропортів», — робить висновок Гонсалес-Беллідо.Джерело: http://www.popmech.ru

Залишити відповідь