Рослини стали хижаками через «ген м'ясоїдності»

Проаналізувавши хижі рослини з Австралії, Північної Америки та Азії, вчені з’ясували, що механізм перетравлення у них абсолютно ідентичний, незважаючи на те, що ці рослини еволюціонували в різних місцях. Це говорить про те, що існують певні шляхи еволюції таких рослин. Результати були опубліковані в журналі Nature Ecology & Evolution.Дослідники порівняли геноми декількох рослин — сарраценії пурпурової, непентеса і цефалота, та прийшли до висновку, що всі вони провернули один і той же еволюційний трюк — використали білки, призначені для боротьби з хворобами, і перетворили їх в ферменти, які сприяють перетравленню комах. Частина цих ферментів дозволяє розчинити твердий екзоскелет комахи, інша забезпечує засвоєння поживних речовин.

Еволюційні лінії проаналізованих рослин розділилися близько 100 млн років тому, ще задовго до появи хижацьких нахилів. Автори дослідження вважають, що поштовхом до розвитку м’ясоїдності стало недостатньо багате поживними речовинами оточуюче середовище: адже більшість майбутніх «хижаків» виростала на болотах, в стоячих водах, тропічних лісах, там де підвищена вологість, а значить — кислий грунт.

На таких ґрунтах у більшості рослин порушується обмін речовин, слабшає синтез білка, і вони погано розвиваються.
Життєдіяльність грунтових мікроорганізмів сильно пригнічена, а значить, утворення таких важливих для життя поживних речовин як азот, фосфор та інших елементів ослаблене. До того ж відбувається надлишок одних мікроелементів і нестача інших.

У таких умовах рослини навчилися отримувати недостатнє харчування поза грунтом. Звичайно, їх еволюція тривала довгі роки і призвела до незвичайних можливостей зелених хижаків. Швидше за все, у них були і інші варіанти, але харчування комахами виявилося найбільш вигідним.

До речі, крім відомих м’ясоїдних рослин, які ловлять свої жертви над грунтом, існує ще один вид зелених хижаків, які «полюють» під землею. Ця невелика пустельна рослина з сімейства подорожникових мешкає в посушливих регіонах Бразилії. Це відкриття приголомшило вчених, адже раніше ніхто не міг запідозрити скромну квітку в м’ясоїдних пристрастях.

На те, що рослина є хижаком, зокрема, вказували її листки, оснащені залозами, які виділяють липку субстанцію. Вчені встановили, що представники цього роду ховають свої липкі листки під піском. Головних об’єктом їх полювання виступають круглі черв’яки нематоди. Липка субстанція, що виділяється згаданими вище залозами, служить для перетравлення цих істот.

Сарраценія пурпурова

Сарраценія пурпурова

Непентес

Непентес

Цефалот

ЦефалотДжерело: http://www.pravda.ru

Залишити відповідь