В Маріанській западині виявили високу концентрацію отрут

Група вчених з Університету Ньюкасла і Університету Абердіна (Великобританія) отримала докази того, що техногенні забруднювачі проникли в важкодоступні місця на планеті, зокрема, в Маріанську западину, повідомляє журнал Nature Ecology & Evolution.Команда під керівництвом професора Алана Джеймісона виміряла концентрацію токсичних речовин в Маріанському жолобі на глибині від 7,8 до 10,25 км і жолобі Кермадек на глибині від 7,2 до 10 км. Для цього вчені виловили сотні ракоподібних, що там мешкають, які представляють ряд Amphipoda. В їх тканинах були виявлені отруйні речовини — стійкі органічні забруднювачі (СОЗ).

Йдеться про поліхлоровані біфеніли і полібромдіфенілові ефіри, які широко використовувалися в промисловості з 1930-х по 1970-і роки. Потім їх виробництво було заборонено. Однак велика кількість цих речовин разом зі сміттям потрапила в світовий океан.

Дослідники відзначають, що концентрація токсинів в Маріанському жолобі трохи вища, ніж в Кермадек. Порівняти її можна лише з концентрацією СОЗ, яка була раніше виявлена затоці Суруга біля узбережжя Японії. Дослідження показало, що мешканці найбільших глибин сильніше всіх постраждали від техногенного забруднення.

Вчені запропонували кілька пояснень. Найбільш вірогідною являється гіпотеза про те, що токсини потрапили на велику глибину разом з померлими рибами і тваринами, що ввібрали СОЗ в приповерхневих шарах води, а також зі сміттям, що поступово опускається на дно. Велику концентрацію отрут саме в Маріанському жолобі і Кермадек пояснили тим, що ці жолоби знаходяться неподалік від промислово розвинених регіонів Тихого океану.

Джерело: https://rg.ruЗалишити відповідь