Вчені розкрили секрет липкості язика жаб

Жаби здатні захоплювати навіть досить великих комах за допомогою довгого язика завдяки унікальному складу слини, що стає липкою на повітрі і розчиняється всередині рота, йдеться в статті, опублікованій в Journal of the Royal Society Interface.
«Насправді слина жаби має три режими роботи. Коли язик торкається комахи, слина залишається майже такою ж рідкою, як і вода, і вона легко заповнює всі тріщини і дірки на поверхні панцира жертви. Коли язик починає відтягатися назад, властивості слини міняються, і вона стає більш в’язкою, ніж мед, в результаті чого комаха застряє в ній. Коли рот жаби закривається, вона повертається в рідкий вид, і комаха сповзає з язика в рот амфібії», – розповідає Алексіс Ноель (Alexis Noel) з Технологічного інституту Джорджії в Атланті (США).

Однією з відмінних рис всіх жаб, крім квакання, є здатність ловити комах та інших дрібних безхребетних за допомогою язика, блискавично «вистрілюючи» ним при наближенні жертви на небезпечну дистанцію і приклеюючи її до язика. Сила цього приклеювання така, що язик жаби може витримати приблизно вдвічі більшу вагу, ніж маса його власниці.
Вченим досить давно відомо, що одним із секретів цієї форми полювання є вкрай липкий язик, проте до цих пір вони не знали, як жабам одночасно вдається «приклеювати» комах до язика, «відклеювати» їх в роті і при цьому не приклеюватися язиком до слизової оболонки рота.

Ноель і її колеги розкрили секрет цього незвичайного «біоклею», використовуючи камеру, здатну робити 1400 фотографій в секунду. Подібна швидкість, як пояснюють вчені, була потрібна з тієї причини, що самі звичайні леопардові жаби (Rana pipiens) ловлять цвіркунів, комарів і інших комах всього за 0,07 секунди – в п’ять разів швидше, ніж моргає людське око.

Знявши кілька відеороликів, вчені використовували їх при аналізі фізичних властивостей язика Rana pipiens і хімічного складу її слини. Як виявилося, секрет мисливських успіхів жаб полягав в комбінації двох чинників: в тому, як змінюються властивості слини з часом і як язик допомагає їй утримувати здобич.

Коли жаба «стріляє» язиком і він вдаряє по тілу комахи, жертва отримує найсильніший удар, чия сила перевищує масу цвіркуна або комара в 10 разів. У цей момент слина обволікає комаху, покриваючи її вкрай в’язким і липким шаром рідини і єднаючи з поверхнею язика.

Язик жаб виявився одним з найбільш м’яких і тягучих біоматеріалів, відомих людині, – за замірами Ноель, він в 10 разів м’якший людського. Завдяки цьому, язик в буквальному сенсі стає «амортизатором», вбираючи в себе енергію різких рухів, за допомогою яких комахи намагаються відірватися від його поверхні, і не дає їм втекти.

У цьому йому допомагає слина, яка густішає при контакті з повітрям і повертається в рідкий стан в роті жаби. Липкість язика, покритого подібною «затверділою» слиною, приблизно в 50 разів вища, ніж у полімерних клейких матеріалів, використовуваних сьогодні для виготовлення липких іграшок, здатних «ходити» по стелі або повзати по тілу. Завдяки цьому жаби можуть ловити досить великих комах, утримувати і відпускати їх«Більшість клейких матеріалів є нееластичним субстанціями, особливо скотчі. Язик жаб може приєднуватися і заново від’єднуватися від приклеєного до нього матеріалу, володіючи при цьому більш клейкою поверхнею, ніж наші матеріали. Можливо, що ця «технологія» може бути використана для створення нових пластирів або пристосована для вирішення інших завдань», – робить висновок Девід Ху (David Hu), колега Ноель по університету.

Залишити відповідь