Вчені навчили бджіл «забивати голи»

Вищі тварини, такі, як мавпи, собаки і дельфіни, добре піддаються процесу дресирування. Однак, до останнього часу існувала думка, що більш прості організми, бджоли, в даному випадку, не здатні до навчання і придбання нових навичок у процесі дресирування через малий розмір їхнього мозку і його невелику складність. Але ось що говорять з цього приводу вчені з університету Королеви Мері в Лондоні (Queen Mary University of London, QMUL): «Результати наших досліджень є останнім цвяхом в кришці труни, всередині якої похована ідея про те, що маленький мозок обмежує здатність комах до навчання і гнучкість їхньої поведінки».У своїх дослідженнях група зі Школи біологічних і хімічних наук QMUL, очолювана професором Ларсом Чіттка (Lars Chittka), навчила бджіл грати в свого роду одиночний міні-футбол, закочувати кулю в отвір, що знаходиться в центрі поля. Це було зроблено для отримання доказів того, що бджоли можуть навчитися робити щось, не пов’язане безпосередньо з їхньою поведінкою в природному навколишньому середовищі.

Процес дресирування бджіл проводився трьома різними способами, в першому випадку бджолам показували те, як уже дресирована бджола котить кульку, у другому випадку вчені катали кулю по поверхні за допомогою магніту, а в третьому випадку куля спочатку знаходилася в отворі, в імпровізованих «футбольних воротах». І у всіх трьох випадках, в кінці кожного етапу дресирування, бджіл чекало частування — солодкий концентрований розчин сахарози.

Найбільших успіхів добились ті бджоли, яким було дозволено спостерігати за тим, як інші бджоли виконують завдання з м’ячем. Більш того, деякі з «новобранців» навіть змінили в кращу сторону спосіб виконання завдання, роблячи все швидше й ефективніше, ніж їхні «вчителі».

Після початкового навчання вчені ускладнили завдання, вони розмістили на поверхні поля три кулі, що знаходяться на різній відстані від центрального отвору. І крихітний мозок бджіл спрацював на диво добре, майже всі комахи намагалися закотити в центр найближчу до них кулю. Але після того, як вчені приклеїли дві кулі до поверхні, залишивши вільною лише найдальшу кулю, бджоли впоралися зі своїм завданням. Більш того, всі бджоли справлялися із завданням навіть при зміні кольору і розміру кульки.

«Всі бджоли вирішували поставлену їм задачу по-своєму. Це говорить про те, що вони не просто повторювали те, що їм було показано в процесі дресирування, вони робили це осмислено і вносили до процесу певні свої корективи» — розповідає Оллі Й. Лоукола ( Olli J. Loukola), один з дослідників, — «Все це демонструє нам значні здібності бджіл до навчання, прояву гнучкості їхньої поведінки, незважаючи на малий обсяг їхнього мозку».

Джерело: http://www.dailytechinfo.orgЗалишити відповідь