У Червоному морі знайдені поліпи, які світяться

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

Біологи з МДУ відкрили в Червоному морі незвичайний вид безхребетних, що світяться, чиї гени флуоресценції можуть допомогти медикам у вивченні таємниць біології, а зоологам в каталогізації різноманітності підводного світу.

Вчені з МДУ імені М.В. Ломоносова і їхні закордонні колеги знайшли в Червоному морі незвичайні поліпи, які заманюють інших безхребетних і ловлять їх завдяки зеленому свіченню, що виробляється ними, йдеться в статті, опублікованій в журналі PLoS One.

Rozetka UA

В останні роки вчені створили кілька трансгенних різновидів тварин, в ДНК яких вбудований ген медузи GFP, що змушує їх світитися зеленим світлом вночі, при опроміненні ультрафіолетом і при деяких процесах всередині самого організму. Подібний прийом дозволяє біологам стежити за тим, як різні хвороби поширюються по організму і завдають йому шкоди. На його базі вчені вже встигли створити «зелених» собак, кішок, мишей, курей і інших тварин.

Цей ген виявився настільки важливим для науки, що за його відкриття в 2008 році була присуджена Нобелівська премія з хімії, і сьогодні вчені активно шукають інші варіанти білків, що світяться, які можуть допомогти нам глибше проникнути в «темні» таємниці молекулярної і клітинної біології.

В’ячеслав Іваненко з МДУ імені М.В. Ломоносова і його колеги внесли свою лепту в цю флуоресцентну «скарбничку», відкривши в водах Червоного моря раніше невідомий вид поліпівмедузоїдів, який теж світиться зеленим кольором.

Вивчаючи біорізноманіття коралових рифів архіпелагу Фарасан біля берегів Саудівської Аравії, біологи розглядали морських мешканців, висвітлюючи їх ультрафіолетом і дивлячись на них через особливі жовті світлофільтри.

Тут вони знайшли раніше невідомих безхребетних істот, «флуоресціюючі ліхтарики», схожі на гідр зі шкільного підручника
з
біології. Але, на відміну від своєї далекої родички, що мешкає в прісній воді і яка веде одиночний спосіб життя, новий вид з Червоного моря утворює сланкі колонії, прикрашаючи гірляндами зелених вогників раковини мініатюрних черевоногих молюсків Nassarius margaritifer. Ці молюски днем зариваються в пісок, а вночі виповзають на поверхню дна для полювання на інших безхребетних.

Такі незвичайні симбіози вивчені мало, а роль флуоресценції в них раніше не досліджувалась зовсім. В даний момент зоологи лише припускають, що світіння навколо ротового отвору поліпів може приваблювати здобич для них. «Флуоресціюючі ліхтарики» можуть бути видні іншим безхребетним при світлі місяця, а також на заході і перед сходом Сонця.

Захисти свій комп’ютер та смартфон

ESET NOD32

За відкриттям тягнеться низка нових питань. Ще тільки належить дізнатися, наскільки ці поліпи вибагливі у виборі господаря, як змінюється активність нассаріусів і гідроїдів, що світяться в різний час доби, як варіюється флуоресценція всередині одного виду і між близькими видами у гідроїдів.

Як розповідає Іванов, подібне світіння можна використовувати не тільки для дослідів з молекулярної біології і в медицині, але і для того, щоб розрізняти види безхребетних, що володіють подібним навиком. Наприклад, відкритий московськими вченими вид поліпів допоміг їм знайти відмінності в анатомії і життєдіяльності п’яти інших подібних «ліхтариків», відкритих іншими групами вчених раніше.

Джерело: https://ria.ru


... ...

Залишити відповідь