У Червоному морі знайдені поліпи, які світяться

Біологи з МДУ відкрили в Червоному морі незвичайний вид безхребетних, що світяться, чиї гени флуоресценції можуть допомогти медикам у вивченні таємниць біології, а зоологам в каталогізації різноманітності підводного світу.Вчені з МДУ імені М.В. Ломоносова і їхні закордонні колеги знайшли в Червоному морі незвичайні поліпи, які заманюють інших безхребетних і ловлять їх завдяки зеленому свіченню, що виробляється ними, йдеться в статті, опублікованій в журналі PLoS One.

В останні роки вчені створили кілька трансгенних різновидів тварин, в ДНК яких вбудований ген медузи GFP, що змушує їх світитися зеленим світлом вночі, при опроміненні ультрафіолетом і при деяких процесах всередині самого організму. Подібний прийом дозволяє біологам стежити за тим, як різні хвороби поширюються по організму і завдають йому шкоди. На його базі вчені вже встигли створити «зелених» собак, кішок, мишей, курей і інших тварин.

Цей ген виявився настільки важливим для науки, що за його відкриття в 2008 році була присуджена Нобелівська премія з хімії, і сьогодні вчені активно шукають інші варіанти білків, що світяться, які можуть допомогти нам глибше проникнути в «темні» таємниці молекулярної і клітинної біології.

В’ячеслав Іваненко з МДУ імені М.В. Ломоносова і його колеги внесли свою лепту в цю флуоресцентну «скарбничку», відкривши в водах Червоного моря раніше невідомий вид поліпівмедузоїдів, який теж світиться зеленим кольором.

Вивчаючи біорізноманіття коралових рифів архіпелагу Фарасан біля берегів Саудівської Аравії, біологи розглядали морських мешканців, висвітлюючи їх ультрафіолетом і дивлячись на них через особливі жовті світлофільтри.

Тут вони знайшли раніше невідомих безхребетних істот, «флуоресціюючі ліхтарики», схожі на гідр зі шкільного підручника
з
біології. Але, на відміну від своєї далекої родички, що мешкає в прісній воді і яка веде одиночний спосіб життя, новий вид з Червоного моря утворює сланкі колонії, прикрашаючи гірляндами зелених вогників раковини мініатюрних черевоногих молюсків Nassarius margaritifer. Ці молюски днем зариваються в пісок, а вночі виповзають на поверхню дна для полювання на інших безхребетних.

Такі незвичайні симбіози вивчені мало, а роль флуоресценції в них раніше не досліджувалась зовсім. В даний момент зоологи лише припускають, що світіння навколо ротового отвору поліпів може приваблювати здобич для них. «Флуоресціюючі ліхтарики» можуть бути видні іншим безхребетним при світлі місяця, а також на заході і перед сходом Сонця.За відкриттям тягнеться низка нових питань. Ще тільки належить дізнатися, наскільки ці поліпи вибагливі у виборі господаря, як змінюється активність нассаріусів і гідроїдів, що світяться в різний час доби, як варіюється флуоресценція всередині одного виду і між близькими видами у гідроїдів.

Як розповідає Іванов, подібне світіння можна використовувати не тільки для дослідів з молекулярної біології і в медицині, але і для того, щоб розрізняти види безхребетних, що володіють подібним навиком. Наприклад, відкритий московськими вченими вид поліпів допоміг їм знайти відмінності в анатомії і життєдіяльності п’яти інших подібних «ліхтариків», відкритих іншими групами вчених раніше.

Джерело: https://ria.ru

Залишити відповідь