Створений новий програмований матеріал в основі якого лежать «шовкові» білки

Вчені із університету Тафтса (Tufts University) розробили новий метод синтезу твердих частинок, які складаються із білків, що входять до складу шовку природного походження. Але основною особливістю цієї речовини є те, що ще на стадії виробництва можна задати те, яким набором біологічних, хімічних, фізичних чи оптичних властивостей володітиме кінцевий матеріал. І завдяки таким властивостям можна буде створювати такі речі як механічні деталі, які можуть змінювати своє забарвлення під впливом механічного навантаження, пристрої, що будуть певним чином реагувати на колір чи температуру та багато іншого.Для виготовлення матеріалу вчені використали технологію «самозбирання» білків певного типу. Тобто вчені використовували шовковий фіброїн — білок, який надає для шовку стабільності та міцності. Ще у розчин в якому відбувався синтез були додані розчини, що містили молекули певних речовин у потрібних концентраціях, що і визначали властивості, які повинен мати кінцевий матеріал.

Використовуючи створену технологію вчені синтезували декілька корисних речей, наприклад хірургічний інструмент, який змінює свій колір, коли до нього прикласти механічну силу, яка буде наближатися до границі міцності матеріалу. Також були створені біологічно сумісні матеріали, які при необхідності нагріваються за допомогою інфрачервоного випромінювання та випускають в організм строго визначену дозу укладеного в них лікарського препарату.

Створений новий програмований матеріал в основі якого лежать «шовкові» білки

В наступних своїх дослідженнях вчені будуть пробувати додавати до складу створюваних матеріалів компоненти, які будуть змінювати в певних межах свою форму із плином часу. Ця властивість буде досить корисною при створенні імплантатів та ортопедичних пристроїв, які будуть враховувати фактор росту організму пацієнта. Використовуючи такий підхід можна буде створювати навіть, універсальні предмети побуту, які будуть змінювати свою форму підлаштовуючись до виконання тої чи іншої функції.

Унікальна структура шовку робить його універсальним природним матеріалом із високою міцністю. А у фіброїну (нерозчинного білка), який входить в склад шовку є одна дуже прекрасна особливість — він має здатність захищати інші компоненти від несприятливих факторів навколишнього середовища. Сам фіброїн являється повністю біологічно сумісним та розкладається в природі деякими мікроорганізмами.

Таким чином вчені розробили технологію увімкнення функціональних компонентів до складу самозбираючогося біологічного полімеру і яка дозволить створювати багато нових багатофункціональних матеріалів. Це дасть змогу реалізувати ряд нових та дивних технологій, які поки що знаходяться за гранню наукової фантастики.

Джерело: http://phys.orgЗалишити відповідь