Оси-надпаразити маніпулюють осами-паразитами

Надпаразит – оса Euderus set

Американські ентомологи виявили, що в гілках північноамериканських дубів щорічно розгортається трилер: в тіла ос-паразитів проникають личинки ос-надпаразитів, які перетворюють перших в гігантські свердла.Деякі паразити здатні керувати своїми господарями. Поселившись в тілі, вони виділяють речовини, які змушують господарів зводити рахунки з життям або вести себе настільки безтурботно, що їх легко знаходять і з’їдають хижаки, які стають новими господарями паразитів. Наприклад, оси-дементори жалять тарганів в голову, і нейротоксин, що міститься в осиній отруті, перетворює тарганів в безвольних зомбі. Осідлавши таргана-зомбі, оса їде в свою нору і там відкладає в тілі таргана личинки, які ще довго харчуються його тканинами.

Оси-надпаразити маніпулюють осами-паразитами

Американські ентомологи з Університету Райса в Техасі знайшли ще один приклад «зомбіфікації», причому в цьому випадку один паразит маніпулює іншим, а той вже користується послугами господаря. Оси Bassettia pallida залишають яйця в стовбурах північноамериканських дубів Quercus geminata, і личинки змушують тканини рослини розростатися в крипту – порожнину, в якій личинки з комфортом проводять молодість. По-англійськи «крипта» і «склеп» позначаються одним словом crypt, тому в назві статті про ос-паразитів вчені дозволили собі трохи пожартувати: стаття має заголовок «Байки зі склепу: паразитоїд керує поведінкою свого господаря-паразита» (Tales from the crypt: a parasitoid manipulates the behaviour of its parasite host). Виростаючи, личинка прогризає в стінці крипти отвір і вибирається назовні.

Ентомологи Келлі Вейнерсміт (Kelly Weinersmith) і її колеги помітили, що багато ос вмирає на порозі свого «будинку дитинства»: продірявивши дерево, вони виставляють назовні голову і вмирають. Виявилося, що ці смерті на совісті суперпаразита – ос раніше невідомого виду Euderus set.

Личинки Euderus set теж хотіли б жити в криптах, але вони занадто малі, щоб прогризти собі шлях назовні. Тому личинки Euderus set селяться в тілі більших личинок Bassettia pallida і поступово з’їдають їх зсередини, поки ті прокладають шлях на свіже повітря. Як тільки голова комахи показується над поверхнею деревини, личинки-надпаразити вбивають господаря остаточно і вилазять через його голову.

Спочатку ентомологи спостерігали таку поведінку в природі, а потім і в лабораторії. Закривши вихід з крипти тріскою, вчені встановили, що у Euderus set не вистачає сил вибратися назовні самостійно. Але якщо поруч знаходиться личинка горіхотворки, маленькі паразити використовують її як велику бурильну машину і буфет одночасно, і з її допомогою вибираються з крипти.Джерело: http://www.popmech.ru

Залишити відповідь