Вчені створили дивний вид напівсинтетичного життя, в ДНК якого налічується три пари основ

Дослідникам з Науково-дослідного інституту Скріппса (The Scripps Research Institute, TSRI) вдалося створити перший стабільний і життєздатний напівсинтетичний мікроорганізм, здатний до самостійного розмноження, генетичний код якого містить пари додаткових основ. Цей одноклітинний організм може не тільки жити, подібно до інших одноклітинних, а й відтворювати ДНК з додатковими основами в процесі ділення, передаючи надлишкову генетичну інформацію своєму потомству.Клітини всіх організмів природного походження містять записану в їхню ДНК генетичну інформацію, закодовану у вигляді послідовності пар з чотирьох основ – A, T, C, G (Аденін (Adenine), Тимін (Thymine), Цитозин (Cytosine) і Гуанін (Guanine)) . Кожна з цих основ може утворювати пару виключно тільки з однією з інших основ, A з T і C з G. Такі пари, нуклеотиди, зв’язуються в ланцюжки за допомогою ковалентних зв’язків між сахаридною частиною однієї молекули і фосфатною частиною наступної.

Вчені з TSRI додали в генетичний код бактерій виду E.coli ділянки з ще двома синтетичними основами, які отримали умовні назви X і Y. Отримана ДНК була вбудована в зразки бактерій, які були потім простимульовані хімічним шляхом для того, щоб вони могли виживати і розмножуватися, копіюючи свою видозмінену ДНК.

«Нам вперше в історії науки вдалося створити життєздатний напівсинтетичний організм» – розповідає професор Флойд Ромесберг (Floyd Romesberg), – «Більш того, цей організм, завдяки наявності у нього додаткового генетичного коду, може володіти досить незвичайними властивостями. І все це демонструє нам те, що всі визначаючі життєдіяльність процеси можуть бути схильні до цілеспрямованої маніпуляції і змін».

Слід зауважити, що перші успішні експерименти по введенню в генетичний код бактерій E.coli додаткових основ X і Y були виконані вченими в 2014 році. Але ті перші бактерії не могли передавати додатковий код своїм нащадкам, синтетичні основи просто губилися при копіюванні ДНК під час поділу клітин.

Вбудовування додаткових основ в ДНК бактерії спочатку досить погано відбилося на стані її «здоров’я». Видозмінені бактерії виявилися млявими, повільними і малоактивними. Але вчені знайшли рішення даної проблеми, поліпшивши «транспортер нуклеотидів», механізм, який став здатний копіювати нові пари основ.

Для всіх маніпуляцій з геномом вчені використовували інструмент CRISPR-Cas9, а отримані при його допомозі мікроорганізми зберігали в незмінному стані свій «розширений» генетичний код протягом 60 наступних поколінь. Цього факту досить для того, щоб визнати, що нові видозмінені бактерії зможуть зберігати свій вид протягом невизначено довгого часу.

Процедура видозміни ДНК з внесенням синтетичних основ може бути застосована тільки по відношенню до одноклітинних організмів і для неї зараз немає областей практичного застосування. Однак, в подальшому така ситуація може змінитися, а вчені з TSRI вже почали нові дослідження, спрямовані на створення процедури розшифровки ДНК з розширеним набором основ і визначення видів білків, які можуть бути синтезовані на основі інформації з такої ДНК.

Джерело: http://www.dailytechinfo.orgЗалишити відповідь