Хижі бактерії будуть полювати на хвороботворні мікроорганізми, що стійкі до антибіотиків

Однією зі проблем сучасної медицини являється стійкість багатьох бактерій до дії сучасних антибіотиків. За статистикою більше 700 тисяч людей вмирає від несприйнятливих до антибіотиків штамів туберкульозу, малярії та ін. І якщо зараз не знайти методів боротьби із такими бактеріями, то кількість смертей від несприйнятливих до антибактеріальних речовин бактерій у 2050 році становитиме 50 мільйонів людей в рік.За словами Роберта Дж. Мітчелла (Robert J. Mitchell), професора мікробіології із корейського Національного інституту науки і техніки (Ulsan National Institute of Science and Technology) людство без ефективних антибіотиків буде відкинуте у 18 століття. Цей вчений являється одним із тих, хто займається пошуком та вирощуванням хижих бактерій. Ці бактерії зможуть знайти та знешкодити стійкі до антибіотиків бактерії прямо в організмі людини.

Перші бактерії такого типу були ідентифіковані вченими у 1962 році. Такі бактерії можна знайти повсюдно у водному середовищі на всій території нашої планети, а деякі види вже успішно живуть всередині людського тіла та інших тварин. Спеціально створені групою вчених на чолі із Робертом Мітчеллом бактерії-хижаки або бактерії-вампіри BALOS (Bdellovibrio-and-like-organisms), що називаються так за схильність до висмоктування нутрощів інших бактерій, успішно впоралися із знаходженням та знищенням пневмонії в легенях хворої піддослідної тварини.

Ці бактерії здатні проникати через подвійні клітинні мембрани хвороботворних мікроорганізмів і висмоктувати їх нутрощі. Після такого «ситного обіду» вони отримують достатньо енергії аби відтворити власне потомство. Кожна із таких бактерії здатна привести на світ від двох до восьми нащадків, з’ївши лише одну бактерію.
На даний час вчені ще мало знають для того аби безпомилково програмувати бактерій-хижаків для боротьби із строго визначеними мікроорганізмами. На даний час вчені із Робертом Мітчеллом ідентифікують всіх відомих природніх бактерій, які мають «смакові уподобання» по відношенню до окремих видів хвороботворних мікроорганізмів. Коли вчені знаходять новий вид хижих бактерій, то відразу ж ізолюють їх і щоденно підгодовують лише одним видом мікроорганізмів. Це дозволяє покращити орієнтацію бактерій лише до організмів певного виду та отримати таку їхню кількість, якої буде достатньо для введення в організм піддослідної тварини.
Використовувати бактерій-хижаків для боротьби із хвороботворними мікроорганізмами по відношенню до людини, ближчим часом не планується. Однією із перепон в цьому являється психологічний бар’єр. Тому що не кожна людина зможе адекватно відреагувати на заяву, що її збираються лікувати шляхом введення в її організм штамів бактерій-убивць.

Другою проблемою являється довгочасовий ефект від введення таких бактерій. Тому що вони мають всі можливості після введення в організм людини знищити всі хвороботворні бактерії та залишитися там, ставши частиною їхньої мікрофлори. І вчені не знають, чи принесе такий симбіоз користь чи буде причиною трагічних наслідків.

Відповіді на всі ці запитання ми, скоріше за все, отримаємо в майбутньому. А група вчених на чолі із Робертом Мітчеллом будуть продовжувати вести пошук, вирощування та дослідження таких бактерій-вбивць у рамках програми Pathogen Predators, що керується перспективними дослідницькими програмами Пентагону DARPA.Джерело

Залишити відповідь