Отримані перші кольорові знімки за допомогою електронного мікроскопа

Всім відомо, що електронні мікроскопи є тим інструментом, за допомогою якого можна побачити навіть, самі дрібні деталі мікроскопічного світу. Але вони мають, точніше мали один недолік — зображення отримані за допомогою електронної мікроскопії були чорно-білими. Технологія кольорової електронної мікроскопії знаходилася в стадії розробки більше 15 років. І лише недавно, завдяки титанічним зусиллям вчених вдалося отримати перші кольорові фото.Першими хто розпочав справу розробки кольорової електронної мікроскопії були дослідники із Каліфорнійського університету в Сан-Дієго. На даний час їхній електронний мікроскоп може робити знімки в трьох кольорах: зеленому, жовтому, червоному. Технічно кажучи даний мікроскоп не може відтворювати природні кольорові знімки, а виконує те, що можна назвати псевдокольоровою візуалізацією основних властивостей мікроскопічних об’єктів. Результати таких знімків нагадують виконання штучного розфарбовування чорно-білих знімків. Такий метод практикується в науці достатньо широко, за виключенням того, що ці кольори виходять відразу в процесі зйомки.

Отримані перші кольорові знімки за допомогою електронного мікроскопа

Звичайні електронні мікроскопи формують зображення пропускаючи промені електронів через досліджувані об’єкти, що розігнані до певної енергії. Датчик мікроскопа фіксує зміну яскравості променя електронів, деякі із яких поглинаються матеріалом об’єкта зйомки. Тому в результаті у отриманих даних датчиком такого мікроскопа відсутні бідь-які дані про кольорову складову досліджуваного об’єкта.

Щоб отримати кольорове зображення на звичайний електронний мікроскоп вченими був прикріплений новий спеціальний датчик. І за його допомогою були отримані знімки структур живої клітини, таких як білки, мембрани, матеріал яких містив свою власну комбінацію рідкоземельних елементів, включаючи лантан, церій та ін., у певних пропорціях. Саме комбінація таких елементів, що визивають певні зміни яскравості променя електронів і являється одним із кольорів в який зафарбовуються відповідні області на знімках.

Отримані перші кольорові знімки за допомогою електронного мікроскопа

Процес електронної кольорової зйомки чимось схожий із процесом флуоресцентної мікроскопії у якій до відповідних елементів досліджуваних об’єктів додаються відповідні матеріали, що світяться. Але використовуючи кольорову електронну зйомку можна отримати набагато більшу роздільну здатність та глибину зйомки.

Використовуючи такий, хоч і не зовсім досконалий метод вчені-біологи  зможуть отримувати набагато більшу кількість інформації про процеси ділення клітин, білки та роботу інших компонентів живих клітин. До того ж вчені із Каліфорнійського університету планують найближчим часом покращити розроблений ними процес, додати в нього нові комбінації рідкоземельних елементів, що дозволить отримати знімки із більш широкою кольоровою гамою.Джерело

Залишити відповідь