Нейрони, які вирощені із ембріональних стовбурових клітин у майбутньому зможуть замінити пошкоджені нейрони головного мозку

Дорослі люди мають невеликі компенсаторні механізми для заміни чи відновлення пошкоджених нервових клітин головного мозку. Тому вчені-біологи та медики вже давно займаються питанням можливості пересадки нервових клітин для боротьби із віковими захворюваннями та деградацією нервових клітин. Такі нервові клітини мали б стати заміною для безнадійно пошкоджених у наслідок захворювання чи травми нервових клітин головного мозку. Значних успіхів в цьому питанні вдалося добитися для німецьких вчених із інституту нейробіології Макса Планка, інституту Helmholtz Zentrum та Мюнхенського університету Людвіга Максиміліана. Вчені із вищезазначених університетів продемонстрували, що ембріональні стовбурові клітини пересаджені в пошкоджені області зорової ділянки кори головного мозку піддослідних тварин із успіхом перетворилися в пірамідальні нейрони, які здатні формувати стабільні синаптичні зв’язки та нейронні мережі у відповідь на візуальні стимули.Такий свого роду підхід уже давно розглядається вченими у якості перспективного напрямку боротьби із так званим неврологічним дефіцитом. Але до недавнього часу не було відомо чи зможуть імплантовані нейрони, які отримані із ембріональних стовбурових клітин інтегруватися один із одним та іншими оригінальними нейронами так, щоб можна було сформувати нейронні мережі і відновити функції пошкоджених ділянок мозку.

Велике здивування викликало те, що нові нейрони почали активно відрощувати аксони (відростки нервових клітин), які проникали у всі області мозку та досягали цільових областей. Також ці процеси зачепили структуру неокортексу, області мозку, у якій у дорослої людини ніколи не формуються нові нейрони.

Через два місяці після імплантації нові нейрони повністю інтегрувалися в структуру мозку, а також набули функціональних властивостей, які не можливо відрізнити від властивостей оригінальних нейронів. На жаль, такий метод відновлення структури та функцій пошкоджених ділянок мозку іще довгий час буде залишатися лише уділом лабораторних досліджень. Для того, щоб довести свої досягнення до перших випробувань на організмі людини вченим потрібно буде проробити ще великий об’єм роботи та витратити багато часу. Але вже видно, що початок цього процесу закладений.

Дані дослідження проводилися по заказу і під фінансування німецького досліджуваного фонду (German Research Foundation, DFG).

ДжерелоЗалишити відповідь