Цікаві факти про організм людини

* Організм людини складається з 100 000 мільярдів клітин. Для порівняння: організм слона складається з 6 500 000 мільярдів клітин.

* Дві третини людини по вазі – це вода. Її зміст в різних органах неоднаковий: в кістках – 25% від загальної ваги, в жирових відкладеннях – 20%, в печінці – 70%, в крові – 80%, в мозку – 85%. Ці цифри говорять про явний парадокс: кров, що є рідиною, містить води менше, ніж щільна мозкова тканина!* Кістковий матеріал в 30 разів міцніший цегли і в 2,5 рази міцніший граніту. Велика стегнова кістка витримує вертикальне навантаження в півтори тонни!

* Найменша м’яз у нас – в вусі. Він слугує для повороту стремінця з метою зменшити навантаження на барабанну перетинку при надто сильних звуках.

* Кількість м’язів у людини також не є однаковою для всіх людей. У межах норми вона становить від 400 до 680 м’язів. Скажімо для порівняння, що у коника – близько 900 м’язів, а у деяких видів гусениць – навіть близько 4000. Загальна вага всіх м’язів складає у чоловіків 40% від загальної ваги тіла, у жінок -30%.

* Людина в стані спокою витрачає на добу 400-500 літрів кисню, роблячи 12-20 вдихів і видихів на хвилину. Для порівняння: частота дихання коня – 12 вдихів і видихів на хвилину, пацюка – 60, канарейки – 108.

* Серце дорослої людини перекачує за добу близько 10 000 літрів крові. Нормальний пульс чоловіка в стані спокою становить 60-80 ударів на хвилину. Серце жінки б’ється на 6-8 ударів частіше. Важка фізична робота збільшує пульс до 200 і більше ударів на хвилину. Для порівняння: частота пульсу у слона – 20, у бика і жаби – 25, у кролика – 200, у миші – 500.

* Загальна довжина кровоносних судин в організмі людини становить близько 100 000 кілометрів.

* Клітини крові постійно відмирають і замінюються новими. Життя еритроцитів (червоних кров’яних тілець) триває 90-125 днів, лейкоцитів (білих кров’яних тілець) – від декількох годин до декількох місяців, в залежності від виду лейкоцитів. У крові дорослої людини щогодини відмирає близько мільярда еритроцитів і 5 мільярдів лейкоцитів. Їх замінюють нові кров’яні тільця. Таким чином, протягом доби повній регенерації піддається 25 грамів крові.

* Кістковий мозок дорослої людини важить в середньому 2,6 кілограми.

* Нервова система людини складається з 10 мільярдів нейронів і 70 мільярдів допоміжних клітин. З цієї гігантського кількості лише один відсоток клітин виконує самостійну роботу, тобто приймає сигнали і керує роботою м’язів; інші 99% – це посередницькі клітини.

* У складі черепно-мозкових нервів в мозок входить 2 600 000 нервових волокон, а виходить 140 000. Близько половини вихідних волокон несуть накази до м’язів очного яблука, керуючи швидкими і складними рухами очей. Інші нерви управляють мімікою, жуванням, ковтанням і діяльністю внутрішніх органів. З вхідних нервових волокон два мільйони – зорові.

* За хвилину через мозок протікає 740-750 мілілітрів крові.

* Більше половини всіх нервових клітин зосереджено у великих півкулях головного мозку.

* Маса головного мозку становить 1/46 маси тіла. А у слона, наприклад, маса мозку ледь досягає величини 1/560 маси тіла.

* За приблизними розрахунками, протягом усього життя головний мозок засвоює 10 000 000 мільярдів біт інформації.

* Око спроможне розрізнити 130-250 чистих кольорів і 5-10 мільярдів змішаних відтінків.

* Людський палець сприймає коливання з амплітудою 0,002 міліметра.

* У нашій шкірі приховано 250 тисяч нервових закінчень, що реагують на холод, 30 тисяч – реагують на тепло, близько
мільйона реагують на біль.

* Середнє вухо людини містить 25000 клітин, що реагують на звуки. Верхня межа сприйманих нами частот досягає 16-20 млн герц. З плином років чутливість вуха, особливо до високих звуків, зменшується.

* На поверхні язика знаходиться близько 9 000 нервових закінчень, що реагують на смак. Вони найкраще функціонують при температурі 24 градуси.

* Поверхня зони нюху носа всього 5 см, але на ній розміщується близько мільйона нервових закінчень. Відчуття запаху виникає при збудженні не менше 40 нервових закінчень.

* Ніготь на руці росте зі швидкістю сотої частки міліметра на добу, а на нозі – п’яти сотих. За рік на пальці руки ніготь подовжується в сумі на 3 сантиметри.

* Температура чаю або кави зазвичай становить 50-60 градусів. Слизова оболонка ротової порожнини спокійно витримує таку температуру. Якщо ж до шкіри на 7 годин прикласти предмет, нагрітий ледь до 44 градусів, це може викликати опік третього ступеня. Тому треба остерігатися засинати з електричною грілкою!

* Ковток води – це для чоловіків 20 мілілітрів рідини, а для жінки 14.

* Відчуття сильної спраги з’являється при втраті кількості води, що дорівнює 1% загальної маси тіла. Втрата 5% води призводить до втрати свідомості, 10% – до смерті.

* Навіть найсуворіший чоловік проливає щодня від 1 до 3 мілілітрів сліз. Сльози постійно виробляються слізними залозами і зволожують рогівку ока, оберігаючи її від впливу повітря і пилу.

* Найчастіші близнюки – двійні. Вони припадають на кожні 80-85 пологів.

* Найважчий мозок чоловіка важив 2049 грамів, жінки – 1565 грам. Мозок І. С. Тургенєва (1818-1883) важив 2012 грамів. Зазвичай мозок дорослого чоловіка (20-55 років) важить 1424 грам, з віком його маса зменшується до 1395 грам. 

* Найбільший об’єм грудей – 315 сантиметрів – був зафіксований у американського суперважкоатлета Роберта Х’юза, вага якого досягала 485 кілограмів при зрості 184 сантиметри. Для порівняння: у м’язистого чоловіка середнього зросту об’єм грудей дуже рідко перевищує 140 сантиметрів.

* Найтонша талія – об’ємом всього 33 сантиметри – була у французької актриси Барнс.

* Найбільша «талія» – 302 сантиметри – була у американського суперважкоатлета Уолтера Хадсона, максимальна вага якого досягала 545 кілограм.

* Найдовше волосся носив Свамі Пандарасаннаді, глава індійського монастиря Тірудадутурай. У 1949 році довжина його волосся була 7 метрів 92 сантиметри.

* Найдовша борода належала Гансу Лангсет – 5 метрів 33 сантиметри.

* Найдовші вуса були у шведа Біргера Пелласа – 2 метри 90 сантиметрів.* Найдовший ніготь на руці (на великому пальці лівої руки) досягає в довжину 101,6 сантиметра. Він належить індійцеві Шрідхара Чіллару. Загальна довжина нігтів на пальцях його лівої руки при вимірі в березні 1990 року становила 4 метри 40 сантиметрів. Він не обрізав нігті з 1952 року. Нігті на пальцях рук ростуть в 4 рази швидше, ніж на ногах.

* Найбільша кількість пальців, зазначена у людини, – 29: 14 на ногах і 15 на руках.

* Найменше число пальців на ногах – 2 – зустрічається у деяких людей з африканських племен вадамо і каланга. Їх називають «страусиними людьми».

* Найдовша ступня – близько 60 сантиметрів – належала велетню Мохаммеду Аллам Чана (зріст 233,6 сантиметрів) з Пакистану. Він носив взуття 86-го розміру.

* Єдиний випадок народження дитини з 12 зубами зареєстрований у Великобританії 10 квітня 1990 року.

* Перші молочні зуби виростають у дітей у віці 5-8 місяців (різці), а корінні – у віці 2 років. Відомо кілька випадків появи зубів втретє. А у Франції в 1896 році відзначений випадок, коли зуби виросли в четвертий раз.

* Найдовша кістка – стегнова. Довжина її становить зазвичай 27,5% від росту людини. Це означає, що при зрості 170 сантиметрів вона повинна мати довжину близько 62 сантиметрів. Відомо, що найдовша стегнова кістка, довжиною 76 сантиметрів, належала німецькому велетню, висота якого була 245,8 сантиметра.

* Найменша кістка – стремінцева, одна з трьох кісточок, що беруть участь в передачі звуку у внутрішнє вухо. Її довжина всього 2,6-3,4 міліметра, а вага – від 2 до 4,3 міліграми.

* Сама холодна частина людського тіла – ніс. Температура його кінчика зазвичай не перевищує 22 °С.

* Найболючіше місце людського організму – зуби. На квадратний сантиметр шкіри зазвичай припадає не більше 200 больових рецепторів, а на такій же площі дентину зуба – від 15 до 30 тисяч рецепторів. На межі емалі та дентину їх ще більше – до 75 тисяч рецепторів.

* Найбагатша водою тканина людського організму – скловидне тіло ока, в якому її 99%.

* Найбідніша на воду тканина – зубна емаль. В її складі всього 0,2% води.

* У людини існує два види світлочутливих клітин: палички і колбочки.
Палички розрізняють тільки яскравість об’єкта, колбочки сприймають колір. 125 мільйонів паличок, розташованих на сітківці, функціонують і вдень і вночі, а ось 7 мільйонів колбочок сприймають навколишній світ тільки при достатньо яскравому освітленні. Вночі, коли світла мало, основний потік інформації від очей в мозок посилають палички, що не розрізняють кольори, і всі фарби бліднуть. У клітинній мембрані колбочок є фотопігмент, чутливий до світлових хвиль певної довжини, тобто до кольору. Сама довгохвильова частина спектру стимулює «червоні» колбочки (від пурпурного до оранжевого), середня – «зелені» колбочки (від смарагдового до жовтого), а сама короткохвильова частина спектра – «фіолетові» колбочки (від блакитного до ультрамаринового). Палички теж не зовсім байдужі до кольору і найкраще сприймають довжину хвиль між «зеленим» і «фіолетовим». У підсумку виходить, що саме листя дерев і те, що відбувається за ними ми бачимо найкраще і вдень, і вночі. Коли ж всі види клітин отримують роздратування однакової сили, ми бачимо світ білим. Кішки також володіють двома видами фоточутливих клітин. Але якщо у людини на одну колбу в області найбільш чіткого зору припадають 4 палички, то у кішок їх 25. Кішки набагато гірше нас бачать кольори; червоний, наприклад, їм зовсім недоступний, на відміну від блакитного. Зате в області бачення відтінків сірого кішки справжні рекордсмени: вони здатні розрізняти 25 типів мишиного забарвлення.

* Практично всі клітини людського організму мають ядра, які керують всіма фізіологічними процесами в самій клітині і беруть участь в процесі ділення клітин. Єдиний виняток становлять еритроцити. Народжуються вони з ядром, але вже на ранніх стадіях розвитку втрачають його, тим самим втрачаючи здатність до розмноження. Нові еритроцити утворюються в червоному кістковому мозку зі стовбурових клітин. Щомиті утворюється близько 2,5 мільйонів еритроцитів і приблизно стільки ж гине. За один день еритроцит проходить в кровоносних судинах близько 15 кілометрів, забезпечуючи тканини киснем і забираючи від них вуглекислий газ. За час існування один еритроцит в середньому проходить відстань в 1800 кілометрів.

Залишити відповідь