Знайдені «стандартні блоки» із яких формуються спогади

Головний мозок більшості вищих живих істот містить блоки, які займаються відслідковуванням місцезнаходження і відстаней під час руху. Але ці самі нейрони, що відповідають за відслідковування продовжують активно працювати коли організм знаходиться в стані спокою. Організм тварин ніби в думках проходить вже пройдений ним шлях. Цей процес за думкою деяких вчених являється процесом формування та закріплення спогадів. Тому на його вивчені зосередилася група вчених з інституту нейробіології (Institut de Neurobiologie de la Mediterranee), Марсель, Франція.І хоча в наш час нейротехнології набули високого рівня розвитку, в даний час відсутня можливість одночасного запису діяльності великої кількості окремо взятих нейронів. Через це функції деяких областей мозку і нейронів ще не до кінця зрозумілі. І вчені із Марселя взялися за вивчення діяльності однієї із таких маловивчених областей мозку. А зробили вони це шляхом введення флуоресцентного білка в нейрони мозку чотирьох піддослідних тварин.

Уведений білок починає інтенсивно світитися тоді, коли всередині нервової клітини різко піднімається концентрація іонів кальцію, а це являється ознакою активності клітини. Тому використовуючи свічення білка вченим вдалося отримати картини нервової діяльності, що охоплюють великі області мозку. Це набагато більш інформативно ніж при використанні технологій, що грунтуються на введені електродів у головний мозок. Спостерігаючи за діяльністю тисячів нейронів, вчені змогли спостерігати за процесами, що відбуваються в мозку тварини тоді, коли вона переміщувалася по наперед заданому шляху або знаходилася в стані спокою.

Як і очікувалося, нейрони ділянок мозку, що відповідають за визначення відстаней і місцезнаходження активно працювали під час руху. І вони також продовжували працювати, хоча і трішки дивним способом, і тоді, коли тварина знаходилася в стані спокою. Скоріш за все тварини мимовільно згадували пройдений ними шлях, нейрони мозку «стріляли» у тій же послідовності, що і під час руху але значно швидше. Більш того, нейрони «стріляли» одночасно цілими блоками, кожен із яких відповідав якій-небудь ділянці пройденого шляху.

Також цікавим фактом є те, що нейрони, які відповідають за пам’ять про різні ділянки пройденого шляху не згруповані один із одним, а «заплутані» між собою та знаходяться в різних ділянках гіпокампу. Але їхня робота показала чітку і сильну асоціацію з іншими нейронами, які задіяні в «записі» пам’яті пройденого шляху.

Групи цих нейронів являють собою елементарні «блоки» пам’яті, свого роду дискретні елементи, із яких формується неперервний потік спогадів про деякі події, подібно тому, як із послідовності окремих байтів формуються файли, що містять неперервний потік відео чи аудіо інформації. Механізм такої «дискретизації» пам’яті ще не до кінця вивчений вченими. Тому вони найближчим часом спробують вияснити чи працює подібним чином мозок інших тварин, а не тільки гризунів, які використовувалися в експерименті.

ДжерелоЗалишити відповідь