ДНК в ролі двигуна надефективної наномашини

Дослідники із університету Макмастера (McMaster University) придумали новий спосіб використовувати молекули ДНК в якості двигуна мікроскопічної машини. Машину можна вмикати та вимикати, використовувати для пошуку слідів різних речовин, починаючи із слідів діяльності бактерій та вірусів і закінчуючи важкими металами та лікарськими препаратами. Як відомо молекули ДНК являються носієм спадкової інформації усього живого на нашій планеті. Але успіхи виготовлення ниток синтетичної ДНК зробили даний елемент подібним до пристрою, який можна запрограмувати і використовувати як матеріал для різноманітних біотехнологій, нанотехнологій та ін.Таким чином ДНК можна використовувати як двигун для абсолютно нової платформи, яку можна пристосувати до різноманітних видів практичного використання. Архітектура наномашини на базі ДНК може бути модернізована так, що буде шукати ціль, природа якої буде задана на етапі першопочаткового програмування.

Основою структури наномашини являються два круглих елементи із ДНК, що зв’язані із ділянками синтетичної ДНК, в яких записана «програма дій». Одне із «колес» виступає в ролі «гальм» для першого. І коли ці «гальма» відпускаються (це відбувається під дією певної речовини, вигляд якої задається при початковому програмуванні), перший ДНК-круг починає швидко копіювати сам себе, що призводить до появи сигналу, такого як зміна кольору молекул.

Сама ідея створення ДНК-наномашини була взята із живої природи. «Біологія використовує в своїх цілях масу нанорозмірних молекулярних машин різних типів, які виконують дуже важливі функції всередині живих клітин» – розповідає Іінгфу Лі (Yingfu Li), один з дослідників, – «І наша ДНК-наномашина, яка подібна до деяких наномашини природного походження, здатна з дуже високою чутливістю знаходити сліди діяльності хвороботворних механізмів і виконувати дії, на які вона запрограмована».

В подальшому дослідники планують розробити на основі ДНК-наномашини дослідницький комплекс, що легкий та простий у використанні та спрямований на виявлення широкого спектру захворювань. А перші клінічні використання такого комплекту можуть початися вже через рік. 

ДжерелоЗалишити відповідь