Генетики вияснили як соняшник повертається до сонця

Соняшники цікаві тим, що можуть постійно повертатися на протязі дня за сонцем. Це стало можливим завдяки мутації, яка змінила їхні внутрішні часи так, що вони незвичним чином керують ростом клітин, тим самим заставляючи суцвіття повертатися за сонцем протягом світлового дня зі сходу на захід.«Те, що рослина має уявлення про те, коли і звідки зійде Сонце, змусило мене припустити, що існує зв’язок між «біогодинником» і тим ланцюжком білків і генів, які керують ростом соняшників. Крім того, що так квітка отримує більше світла, вона ще і більше привертає бджіл, так як вони люблять теплі поверхні », – заявила Стейсі Хармер (Stacey Harmer) з університету Каліфорнії в Девісі (США).

Опираючись на дане припущення вчена і її колеги розкрили одну із самих цікавих загадок ботаніки — як працюють циркадні ритми, які керують процесами всередині клітин у рослинних та тваринних організмів в залежності від часу доби, а також як вони впливають на роботу білка-стимулятора росту — оксину.

Для цього були вирощені соняшники, частина із яких росла в лабораторії, де постійно було увімкнене світло, а інші — на звичайному полі. Частина соняшників була закріплена таким чином, щоб їхні суцвіття не могли повертатися за сонцем — так вчені захотіли дослідити чим дана відмова обернеться для рослин.

Для розкриття принципів руху вчені використали цікавий прийом — вони нанесли маркером на стебло соняшника декілька точок, за якими вони слідкували за допомогою відеокамери. Якщо відстань між точками змінювалася, то це означало, що стебло рослини росло в тій точці де були нанесені маркери.

Дослідження показали, що рухають квіткою спеціальні світлочутливі білки, які є внутрішніми часами рослини, а також підключені до них гени, які керують різними життєвими процесами, такими як початок дня і ночі, ранку і вечора.

Заміна природно освітлення на штучне призводила до втрати здатності рухатися за Сонцем, навіть якщо штучне освітлення рухалося по небосхилу як Сонце. І це мало негативний вплив на швидкість росту квітки, набір біомаси та розвиток і дозрівання насіння.

Біологічні часи впливають на рух суцвіття двома шляхами: 1) контролюють швидкість росту, 2) заставляють одну сторону стебла рости швидше за іншу. Таким чином соняшник повертається в світлу пору доби, слідуючи за сонцем.

В такої еволюції є один великий плюс. Бджолам подобаються теплі суцвіття, особливо з ранку, і поворот за сонцем сприяє швидшому прогріванню суцвіття, що привертає більше запилювачів.

ДжерелоЗалишити відповідь