Вчені знайшли спосіб стерти асоціативну пам’ять

Асоціативна пам’ять грає дуже велику роль у нашому житті. Наприклад, торкніться до гарячої сковорідки чи іншого предмету рукою і вам більше вже ніколи не захочеться цього робити. Все це завдяки асоціативній пам’яті. Але у цієї біологічної системи є  і зворотна сторона медалі. Люди, які пройшли через гарячі точки назавжди запам’ятовують різні вибухи та взриви. І надалі всі сильні звуки не дають їм нормально жити в мирних умовах, тому що асоціюються із тими воєнними подіями. Але з’явилася генна технологія, яка до того ж вже перевірена на тваринах, що може використати зміни у геномі для усунення непотрібних речей із асоціативної пам’яті.Технологію розробили дослідники із Левенського католицького університету (KU Leuven), Бельгія, та Інституту нейробіології в Лейбніці, Німеччина. Вчені помітили, що якщо змінювати певний ген, що має назву нейропластин (neuroplastin), то можна піддослідних тварин заставити забути всі накопичені ними асоціативні дані. У випадку із піддослідними гризунами — це були асоціативні спогади виходу із лабіринту. Вони рухалися по ньому в момент коди вмикали світло, а рухалися вони, щоб уникнути неприємних відчуттів, які подавалися на кінцівки гризунів.

Нейропластин — це важливий компонент, який потрібний для мозку, щоб утворювати нові зв’язки між нейронами у відповідь на зовнішні подразники. Це дозволяє мозку бути пластичним та накопичувати знання, які потрібні для виконання певних задач. В деяких, особливо трагічних випадках, зміни в цьому гені призводять до шизофренії та інших подібних захворювань.

Нейропластин — це ген, який при нормальних умовах при активному стані відповідає за продукцію певних білків. Коли вчені заблокували цей ген, гризуни не змогли вибратися із лабіринту. Простими словами навики, які у них були присутні просто стерлися. Після такої генної терапії піддослідні тварини були перевірені за допомогою гамма-рентгенографії, комп’ютерної томографії та кількох інших методів. Результати дослідження показали стан, що можна описати нововведеним терміном «істотний електрофізіологічний дефіцит». Даний стан не дає нормально спілкуватися для певних типів нейронів між собою.

Вчені були здивовані тим, що так просто, всього вплинувши на один єдиний ген, можна стерти те, що накопичувалося в результаті численних тренувань. Деактивація нейропластину має великий вплив на поведінку тварин, тому що він вмішується у зв’язки між нейронами, не даючи їм нормально спілкуватися.

Робота ця являється більш фундаментальною, ніж практичною, яка дає зрозуміти роль нейропластину в роботі головного мозку. До того часу поки пацієнт зможе зайти в кабінет для стирання спогадів може пройти ще дуже багато часу. І для цього потрібно провести ще дуже багато досліджень та провести спостереження за роботою та функціонуванням мозку. Також потрібно впевнитися, що деакцтивація нейропластину не призведе до інших когнітивних порушень. І лише після цього можна задуматися про практичне застосування даного методу.

Джерело
 Залишити відповідь