Використання плазмоніки дозволить оптичним мікроскопам забезпечити якість зйомки електронних

Основним інструментом біологічних, медичних та інших досліджень здавна являються оптичні мікроскопи. Але їх роздільна здатність обмежена половиною довжини хвилі використовуваного світла. Тому за допомогою оптичних мікроскопів не можна побачити об’єкти, які менші за 200-400 нанометрів. Щоб вивчати такі мізерні об’єкти використовують електронні мікроскопи, які забезпечують набагато більшу роздільну здатність. Однак електронні мікроскопи досить великі та дорогі, а об’єкти, що вивчаються повинні бути в умовах глибокого вакууму, що значно зменшує їхні можливості при вивченні живих об’єктів.Дослідники із університету Міссурі знайшли спосіб збільшення роздільної здатності оптичних мікроскопів до рівня 65 нанометрів. Тим самим вони відкрили можливість проведення вченими досліджень, у яких через певні причини не має доступу до електронних мікроскопів. Ключовим моментом нового досягнення, що дозволяє обійти обмеження, які зв’язані із довжиною хвилі світла, являється так звана плазмоніка. Основана вона на використанні плазмонів, коливаючихся з високою частотою хмар електронів, що виникають коли фотони світла вдаряють в поверхню певного металу.

Використовуючи таку взаємодію між світлом та матерією вчені створили поверхню з плазмонним резонансом, на якій були сформовані «гарячі» точки, що мають високий рівень флуоресцентного свічення. Дані точки формуються в районі, де на поверхні присутня спеціально виготовлена наноструктура, а випромінювання цих точок, що об’єднане із технологією локальної мікроскопії, дозволяє отримати надвисоку роздільну здатність, якої достатньо для вивчення процесів, що відбуваються на рівні окремих молекул.

Цікавим фактом є те, що предметне скло, на якому реалізована нова технологія, виготовлене на базі полімерного матеріалу, що використовується при виробництві HD-DVD і Blu-Ray дисків. Не дивлячись на те, що на поверхню даного полімеру наноситься шар срібла (металу, який відомий своїми високими «плазмонними» властивостями), такі предметні стекла виготовляються по технології, яка близька до технології із виробництва оптичних дисків. І цей факт зумовлює низьку вартість кінцевої технології, яка стане доступна дослідникам, навіть із країн, що розвиваються.

ДжерелоЗалишити відповідь