Вчені приступають до створення повного синтетичного генома людини

Група вчених в області біотехнологій оголосила про початок реалізації нового проекту під назвою Human Genome ProjectWrite (HGPwrite) в рамках якого буде проведена перша в історії спроба синтезу повного штучного людського генома. Основою для даного проекту є результати попереднього проекту Human Genome Project (HGPread), в ході якого вперше було виконано читання, упорядкування та складання повної карти геному, який, як відомо, є основою життя не тільки людини, але і всього живого на земній кулі.Основною метою проекту HGPwrite є розробка апаратного забезпечення і всіх супутніх технологій, які повинні істотно зменшити витрати на створення довгих генних послідовностей, включаючи і геном людини. Другою стороною даного проекту є розробка ряду норм і правил, які вирішують проблеми етичного плану, що виникають в ході подібних досліджень.

Сам по собі проект HGP-write є спірним з етичної точки зору. Адже наявність повністю спроектованого штучного генома дозволить створювати людей з рисами і можливостями, які зроблять їх відмінними від більшості звичайних людей, і найстрашнішим є те, що все це може бути зроблено без згоди та участі батьків людини. Але вчені проекту HGPwrite заявляють про те, їх кінцеві цілі є більш “приземленими” і практичними.

Створюючи синтетичний людський геном на порожньому місці, вчені планують підштовхнути швидкий розвиток деяких нових радикальних медичних технологій, таких, як вирощування штучних замінників органів людини або забезпечення організму людини функцією опірності раку та іншим онкологічним захворюванням. Крім цього, результати досліджень проекту HGP-write можуть надати величезну допомогу в справі розробки нових вакцин, технологій “точкового контролю” певних видів захворювань і технологій контролю якості харчових продуктів.

Слід зазначити, що перше оголошення про початок проекту HGP-write було зроблено близько місяця тому в Гарвардському університеті. Це оголошення викликало хвилю резонансу серед наукової спільноти, думка частини якого була дуже далекою від позитивної. Для того, щоб розставити всі крапки над i, керівники проекту HGPwrite опублікували детальну інформацію про цілі і використовувані методи, крім цього до проекту вже залучені відповідні фахівці, які займаються розглядом юридичних і етичних питань.Перша фаза проекту HGP-write, загальний термін реалізації якого становить 10 років, почнеться вже в кінці 2016 року. Для цього має бути зібрано не менше 100 мільйонів доларів, які будуть отримані з боку наукових, громадських та приватних організацій. І, з огляду на інтерес сучасної науки до даної області досліджень, не варто і сумніватися в тому, що необхідні проекту кошти будуть зібрані у встановлені терміни.

Джерело

 

 

Залишити відповідь