Знайдений вітамін, який зупиняє процес старіння клітин деяких типів тканин

Група дослідників з Швейцарського федерального політехнічного університету Лозанни (Swiss Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, EPFL) провела ряд експериментів над піддослідними тваринами. Ці експерименти показали, що введення тваринам речовини-вітаміну під назвою nicotinamide riboside, NR, покращує процес регенерації тканин деяких органів і це тягне за собою збільшення тривалості життя тварин. Як показали попередні дослідження, вітамін NR надає ефективну дію, підвищуючи метаболізм клітин в разі лікування деяких дегенеративних захворювань. А в даному випадку цей препарат ефективно впливає на функціонування стовбурових клітин, які відновлюють пошкоджені тканини органів.Практично у всіх тварин, не тільки у ссавців, регенеративна здатність тканин певних органів, включаючи печінку, нирки, серце і мускулатуру, постійно знижується з віком. Згодом непереборні вікові ефекти накопичуються, що призводить до виникнення старечих захворювань різних видів.

У нормальних умовах (в молодому організмі) стовбурові клітини, реагуючи на сигнали різної природи, що виробляються живим організмом, перетворюються в клітини певних типів тканин, відновлюючи таким чином пошкоджені органи. Однак, з віком ефективність функціонування стовбурових клітин істотно знижується, що призводить до зниження регенеративних функцій і виродження тканин деяких органів. Саме тому дослідники зосередилися на пошуках методів, які можуть “оживити” стовбурові клітини в тканинах організму літніх людей.

Для того, щоб вивчити процес зменшення регенеративної здатності організму з віком, вчені з EPFL об’єдналися з вченими з Швейцарського федерального технологічного інституту (Swiss Federal Institute of Technology, ETH), Цюріхського університету і декількох університетів Канади і Бразилії. За допомогою біомаркерів різних типів вчені змогли ідентифікувати молекулярні ланцюги, які виступають в ролі регуляторів процесу діяльності мітохондрій, які є свого роду “електростанціями”, що постачають живі клітини енергією.

Першим видом тканин, стовбурові клітини і регенеративні функції яких вдалося задіяти за допомогою вітаміну NR, стали м’язові тканини. “Ми ввели вітамін NR 2-х річним піддослідним гризунам, що є вельми похилим віком для цих тварин” – розповідає Хонгбо Занг (Hongbo Zhang), провідний дослідник, – “Цей препарат активізував молекулярні ланцюги, які змусили мітохондрії клітин працювати належним чином. Внаслідок тварини продемонстрували збільшення регенеративної функції м’язових тканин і тварини прожили набагато довше, ніж тварини, які не отримали препарату “.Паралельні дослідження показали, що препарат NR здійснює схожий вплив на стовбурові клітини нервових тканин і шкіри. Крім цього, навіть при використанні великих доз препарату не було відмічено ніяких негативних побічних ефектів.

“Наша робота є справжнім проривом в області регенеративної медицини” – пишуть дослідники, – Нам, звичайно, буде потрібно ще якийсь час на проведення ряду додаткових досліджень і експериментів. Але і зараз вже ясно, що вітамін NR і його похідні можуть використовуватися не тільки для лікування вікових захворювань, цей препарат може бути використаний для успішного лікування деяких дегенеративних захворювань, наприклад, м’язової дистрофії, міопатії, які вражають і молодих людей .

Джерело

Залишити відповідь