Вчені знайшли спосіб зцілювати параліч

Австралійські вчені з Університету Нового Південного Уельсу змогли перетворити кісткові і жирові клітини дорослих людей в стовбурові клітини, які здатні до регенерації будь-яких тканин, включаючи зламаний хребет.За словами авторів роботи, новий метод дозволяє отримати індуковані мультипотентні стовбурові (ІМС) клітини або, як їх ще називають, прогеніторні клітини, які здатні перетворюватися в певний тип тканини. Підхід був успішно протестований на мишах, а перші випробування на людях почнуться в 2017 році.

Щоб перепрограмувати жирові або кісткові клітки, вчені вимкнули їм «пам’ять». Відомо, що тип клітини визначається активністю певного набору генів в її геномі, який, в свою чергу, залежить від епігенетичних факторів. Одним з таких факторів є метилювання приєднання метильної групи до ДНК, що пригнічує активність генів.

Для того, щоб клітина «забула» свою функцію, необхідно прибрати вплив епігенетичних факторів на генетичний апарат. Для цього використовувалося з’єднання 5азацітідін речовина, яка здатна пригнічувати метилювання і повертати клітині її пластичність. Азацітідін застосували разом з тромбоцитарним фактором зростання, що викликає поділ клітин, що, в кінцевому підсумку, дозволило отримати ІМСклітини.

Коли прогеніторні клітини розміщували на пошкоджену ділянку, вони починали розмножуватися, сприяючи загоєнню тканини. Такий метод, стверджують вчені, має низку переваг перед іншими способами. Наприклад, використання іншого типу стовбурових клітин, ембріональних, пов’язане з ризиком розвитку ракових пухлин, що є клінічно неприйнятним.За словами дослідників, нова терапія має величезний потенціал для лікування спини і шиї, а також травм спинного диска, суглобів і м’язів.

Джерело

Залишити відповідь