Створений вірус, що вбиває ракові клітини

Відомо, що віруси є дуже небезпечними мікроскопічними організмами, які вторгаються в клітини живих організмів і перебудовують їх внутрішню “механіку” таким чином, що клітина починає виробляти безліч копій вірусу-загарбника. У кінцевому рахунку уражена вірусом клітина гине і руйнується, а звільнена “армія” нових вірусів вирушає на пошуки ще здорових клітин, які стануть об’єктами їх нападу. І цей процес може повторюватися нескінченно, до тих пір, поки захворювання не буде зупинено противірусними препаратами або поки живий організм не припинить своє існування. Але що, якщо цю “злу” функцію вірусів повернути собі на благо? Що якщо зорієнтувати віруси так, щоб вони вторгалися і руйнували тільки клітини певного виду – клітини злоякісних ракових пухлин?Ідея подібного використання вірусів далеко не нова, вона з’явилася на світ кілька десятиліть тому. В основі цієї ідеї лежить той факт, що злоякісні клітини, які починають швидко ділитися абсолютно неконтрольованим способом, часто втрачають свої здібності до захисту від нападів вірусів і тому сильно схильні до небезпеки інфекційного ураження. Але, на жаль, безліч спроб вчених створити віруси, націлені на поразку тільки ракових клітин, зазнали невдачі в силу різних причин і на різних стадіях випробувань.

На початку цього тижня американське Управління з контролю за продуктами і ліками (Food and Drug Administration, FDA) видало дозвіл на використання першого методу вірусної терапії ракових захворювань. Вірус, названий T-VEC (talimogene laherparepvec), є геномодифікованим варіантом вірусу герпесу і він вже може використовуватися для лікування різних видів меланоми, від простих, до найскладніших форм цього захворювання. Генетичні зміни коду цього вірусу зробили його нездатним до нападу на звичайні здорові клітини, таким чином, зараження таким вірусом не приводить до появи герпесу. Але як тіль
ки вірус зустрічає ракові клітини, він починає процес “клітинної різанини”.
Більш того, в генетичний код вірусу вбудований код для виробництва білка GM-CSF, наявність якого стимулює природну імунну систему організму. Коли уражена вірусом ракова клітина руйнується, вироблений білок GM-CSF потрапляє в організм, збільшуючи ступінь його “обороноздатності”.На жаль, вірус T-VEC не є універсальною паличкою-виручалочкою. Проведені клінічні випробування показали, що застосування цього вірусу дозволило істотно зменшити розміри злоякісних пухлин, що в свою чергу дозволило подовжити термін життя важких хворих на досить значимий час. На жаль, використання вірусу T-VEC ще не є гарантією повного зцілення, але вірусна терапія, об’єднана з іншими традиційними методами лікування, може значно підняти показники відсотку ремісії і виживання пацієнтів.

Факт отримання дозволу на використання вірусу T-VEC є “першою ластівкою“, яка повинна надихнути інших учених на розробку різних типів вірусних препаратів, призначених для боротьби з різними типами онкологічних захворювань. В даний час вже ведеться розробка безлічі таких методів і вчені буквально прочісують” всі відомі види вірусів в пошуках ідеального вбивці раку.

Джерело

Залишити відповідь