Вчені відродили віруси 700-річної давності


Льодовик
Ерік Делварт (Eric Delwart) і його колеги з Науково-дослідного інституту крові (Blood Systems Research Institute) в Сан-Франциско виявили в арктичних льодах заморожені останки живих організмів, в яких збереглися дві вірусні ДНК-послідовності вірусів, що існували близько 700 років тому. Взявши цей матеріал, вчені виділили чисті РНК-геноми і ДНК-геноми двох видів стародавніх вірусів і заразили цими вірусами піддослідні сучасні рослини, що знаходяться в ізольованому середовищі в лабораторії.На жаль, сучасним вченим не відомо досить багато про шляхи історичного розвитку вірусів різного типу. В даний час відомо і класифіковано лише кілька видів стародавніх вірусів, адже процес їх вивчення утруднюється тим, що будь-які віруси в нормальному середовищі мутують вкрай швидко, а нуклеїнові кислоти їх генетичних послідовностей руйнуються навіть, при тривалому зберіганні в замороженому стані.

Льодовик
Одним з місць на Землі, де древній біологічний матеріал знаходиться у відносній безпеці, є ділянки 4-тисячолітніх льодовиків в горах Селвін в Канаді. Саме там Делварт і його колеги отримали свій біологічний матеріал, який перебував у шарі 700-річної давності.Перший вірусний РНК-геном, виділений вченими, належить до вірусу типу Cripavirus, який заражає комах різних типів. Вчені вважають, що північний олень, у відходах життєдіяльності якого був виявлений древній вірус, проковтнув заражених комах під час живлення. Але найбільшим сюрпризом стала друга вірусна ДНК-послідовність, яку вчені не змогли зіставити з жодним з видів сучасних і стародавніх відомих вірусів. Але вченим вдалося виявити деяку віддалену схожість генома з геномами групи відомих вірусів, що вражають рослини, які називаються geminiviruse і gemycircularviruse.

Nicotiana benthamiana
Для вивчення особливостей виявленого вірусу вчені заразили ним рослину Nicotiana benthamiana, яка в народі відома під назвою запашний тютюн і яка дуже часто використовується вченими в якості піддослідної рослини. Вірус почав успішно розмножуватися в листках рослини, проте у цих рослин не проявилося ніяких симптомів захворювань, і вчені припускають, що сучасні рослини є не надто придатними носіями для древніх вірусів.

Слід зазначити, що вчені-вірусологи займаються подібними дослідженнями зовсім не з метою оживлення смертоносних стародавніх вірусів і розробки біологічної зброї, яка здатна швидко погубити все живе на Землі. Небезпека полягає в тому, що через процеси глобального потепління збільшилася швидкість танення полярних льодів. І через деякий час на поверхню льодовиків можуть вийти шари, в яких містяться дуже давні віруси, деякі з них при контакті з сучасними живими організмами, можуть виявитися вельми заразними.

Джерело: http://www.dailytechinfo.org

 

Додати коментар