Окуляри для богомола: відкриті особливості зору комахи здивували вчених

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

Для виявлення особливостей роботи зорової системи богомола, для комахи виготовили окуляри і відправили в своєрідний 3D-кінотеатр.
Фото Newcastle University, UK.

Відомо, що наші очі бачать світ під різним кутом, а мозок, об’єднуючи два зображення в єдине ціле, використовує невеликі відмінності, щоб визначити відстань до навколишніх предметів. Крім людей стереоскопічний зір мають ссавці, птахи та рептилії. А ось серед комах є тільки один вид, який сприймає навколишній простір в тривимірному (об’ємному) вигляді, – це богомол.

Рік тому дослідники з Університету Ньюкасла на чолі з Дженні Рід (Jenny Read) вперше продемонстрували, що богомоли мають бінокулярну зорову систему. Вчені створили для комах справжній 3D-кінотеатр і за допомогою бджолиного воску закріпили на голові богомолів крихітні стереоокуляри. На екрані перед випробовуваними постійно миготіли фігури, схожі на жуків, і коли вони виявлялися прямо перед богомолами, ті сприймали їх за їжу і намагалися атакувати.

У новому дослідженні тієї ж команди біолог Вівек Нітьянанда (Vivek Nityananda) і його колеги виявили, що стереоскопічний зір богомола працює зовсім по-іншому, як у інших тварин.

Люди прекрасно бачать тривимірні нерухомі об’єкти. Для цього наш мозок об’єднує в єдине ціле найдрібніші деталі зображення, отримані від кожного ока. Але в ході експериментів вчені звернули увагу на той факт, що богомоли атакували рухомі зображення і повністю ігнорували «жуків», застиглих на місці. Подальший аналіз показав, що комахи не піклуються про деталі навколишнього світу, а просто шукають в полі зору щось рухоме.

Тоді дослідники провели додаткову серію тестів за участю 20 богомолів, в ході яких кожне око комахи бачило різну картинку. Людям в подібних випробуваннях дуже складно зорієнтуватися, тому що наш мозок не може зіставляти несхожі образи. Але богомоли продовжували впевнено кидатися на жертву, коли вона виявлялася в парі сантиметрів від них.

«Це абсолютно нова форма 3D-зору, оскільки вона заснована не на статичних зображеннях, а на зміні в часі, – розповідає Нітьянанда в прес-релізі університету. – Ймовірно, вона необхідна богомолу, щоб відповісти на питання, чи знаходиться жертва досить близько, щоб її зловити? “

Більш детально з результатами дослідження можна ознайомитися в статті, яка була опублікована у виданні Current Biology.

Проект, в рамках якого проводилося дослідження, не обмежується аналізом особливостей зору богомола. Однією з його цілей є також розробка концепції принципово нових систем бачення для роботів. У цьому ключі нове відкриття вчених виглядає дуже навіть багатообіцяючим.

Сучасні роботи оснащені системами, які імітують зір людини. Очевидно, що він складніший, ніж у комахи і його імітація вимагає великих витрат, наприклад, в питаннях комп’ютерної обробки картинки. Цілком можливо, що саме завдяки бомоголам представиться можливість написати про нових оснащених дивним «зором» автономних транспортних засобах, безпілотниках і роботах-хірургах.

Захисти свій комп’ютер та смартфон

ESET NOD32

Джерело: https://www.vesti.ru

Залишити відповідь