Антарктида тане прискореними темпами

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

© REUTERS / NASA’s Goddard Space Flight Center/File Photo

Не так давно айсберг вагою в трильйон тон відколовся від льодовика в Антарктиді

Частина західного льодовика Ларсен С – найбільшого з шельфових льодовиків Антарктиди – відокремилася і утворила один з найбільших за всю історію спостережень айсбергів, передає агентство Франс Прес з посиланням на вчених, які місяцями стежили за зростаючою в льоду тріщиною.

Rozetka UA

“Утворення айсберга сталося між понеділком, 10 липня, і середою, 12 липня, коли частина льодовика Ларсен С із площею 5,8 тисяч квадратних кілометрів нарешті відділилася”, – повідомили в університеті Суонсі в Уельсі.

Раніше дослідники попереджали, що якщо айсберг відколеться, то це призведе до втрати десятої частини всього льодовика.

Льодовик Ларсена спочатку складався з трьох – Ларсен А, Ларсен B і Ларсен C. За останні півстоліття температура на Антарктичному півострові зросла на 2,5 градуса за Цельсієм. Зміна клімату призвела до того, що в 1995 році Ларсен А площею чотири тисячі квадратних кілометрів був повністю зруйнований. На початку 2000-х від Ларсена B відколовся айсберг площею понад три тисячі квадратних кілометрів. У грудні минулого року НАСА отримала знімки з літаків, які показали, що в Ларсені С виникла гігантська тріщина довжиною 112 кілометрів, шириною приблизно 100 метрів і глибиною близько 500 метрів. Цього року вона стрімко росла і до липня збільшилася до 200 кілометрів у довжину. Маса льоду тут може досягати трильйона тон.

Що буде з айсбергом далі, передбачити поки що важко, заявив Адріан Лакман з університету Суонсі, який керував дослідженням в Антарктиці. “Він може залишитися цілим, проте ймовірніше, що розколеться на шматки. Деякі з уламків можуть залишатися в тому ж районі десятиліттями, а інші частини айсберга можуть поплисти на північ в теплі води”, – сказав учений.

Думки щодо долі шельфу, від якого відколовся айсберг, також розходяться, зазначив Лакман. Одні вважають, що він буде поступово зростати, інші – що від нього будуть відколюватися нові айсберги, що в результаті призведе до його руйнування.
Британські вчені вважають, що шельф стане менш стабільним, але в будь-якому випадку цей процес займе багато років.

“Хоча цей новий айсберг не стане причиною негайного підвищення рівня моря, в тому випадку, якщо шельф ще сильно зменшиться, це може привести до того, що льодовики підмиватимуть береги на шляху до океану. Ці льоди можуть з часом вплинути на рівень моря, але дуже незначно”, – пояснив член дослідницької групи, гляціолог Мартін О’Лірі.

Керівник кліматичної програми WWF Росії Олексій Кокорін розповів про причини появи айсберга-гіганта.

«Айсберг відколовся від шельфового льодовика, його підмило потеплівшими океанічними водами з боку дна. Відзначається невелике підвищення температури води поверхневого шару океану, що становить сотні метрів, і саме це є глобальним потеплінням», – сказав Кокорін.

На його думку, поки передчасно говорити про те, що один айсберг, навіть гігантський, вплине на підвищення рівня Світового океану, який зараз зростає на три міліметри в рік. Але якийсь внесок і в підйом рівня, і в охолодження океану він внести може, вважає вчений.

Як вважає завідувач світовим центром даних з морського льоду Арктичного і антарктичного науково-дослідного інституту Василь Смоляницький, айсберг-гігант не становить загрози судноплавству, він буде довго дрейфувати в Південному океані, а танути при цьому може десятиліттями.

А ось зовсім недавно (на момент написання статті) від Антарктиди знову відколовся ще один величезний айсберг


Антарктида тане прискореними темпами

Захисти свій комп’ютер та смартфон

ESET NOD32

Льодовик Пайн-Айленд, який сповзає в море Амундсена – самий «проблемний» в Антарктиді. На нього припадає близько чверті льоду, який втрачає континент останнім часом, щорічно близько 45 млрд тонн. Особливо вражаюча подія відбулася тут недавно: супутникові знімки, отримані 23-24 вересня 2017р., показали глибокий розлом льодовика, від якого відколовся айсберг площею 267 кв. км.

Спостереження супутника Sentinel 1 були підтверджені знімками апаратів MODIS і Landsat 8. Ця втрата стала не такою грандіозною, як айсберг, що не так давно відколовся від льодовика Ларсен С (близько 5800 кв. км). Однак для Пайн-Айленда це третя за величиною подія за останні роки після айсбергів, зазначених в 2013 (652 кв. км) і 2015 (582 кв. км) рр. Експерти пояснюють, що в даному випадку важливий не стільки розмір нового айсберга, скільки тенденція до прискореного танення.

Для льодовика, що знаходиться в далеких південних областях Антарктиди, Пайн-Айленд зменшується в лякаючому темпі, тоді як ще сто років тому він залишався абсолютно стабільним. Тим часом вчені спостерігають нові тріщини, які формуються вже в глибині льодовика і витягуються до його країв – це можливо, результат впливу океанічної води, яка підточує його знизу. Це супроводжується і прискоренням руху льодів Пайн-Айленда, які сповзають далі в море сьогодні вчетверо швидше, ніж всього лише 30 років тому – на швидкості до 4 км на рік.

Якщо події розгортатимуться без змін, то до кінця століття льодовик Пайн-Айленд зникне повністю. Це призведе до оголення материкових льодів західного Антарктичного крижаного щита і прискорить танення його величезних запасів.

Джерела:
https://ria.ru/
https://naked-science.ru


... ...

Залишити відповідь