Вчені вперше виявили живого гігантського корабельного черв'яка

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

Здається, що наш світ стає з кожним днем тільки меншим — біорізноманіття стрімко скорочується з багатьох причин. Але у нашої планети приготовлено ще безліч сюрпризів. Нещодавно міжнародна група вчених вперше досліджувала раніше невивчений вид — гігантську чорну червоподібну істоту, укладену в вапняну трубку завдовжки від метра до півтора.


Мова йде про гігантських корабельних черв’яків Kuphus polythalamia. Люди знали про їхнє існування протягом століть. Зовнішній вигляд раковин таких істот, що досягають в довжину 91-152 сантиметрів, трохи нагадує ікло або бивень тварини, і дослідники вперше задокументували знахідку «шкаралупи» ще в 18 столітті.
«Такі оболонки досить поширені. Але ми ніколи раніше не знаходили її з твариною всередині», – говорить провідний автор дослідження Даніель Дістель (Daniel Distel), директор Центру геномної спадщини океану при Північно-Східному університеті.
Тварина, яка називається гігантським корабельним черв’яком, фактично є двостулковим молюском. Молюски з сімейства Teredinidae відомі як «корабельні черв’яки», і визначення «корабельний» дісталося у спадок і K. polythalamia. Пояснимо, що родичі K. polythamia годуються, крім звичайного, залишками затонулих дерев’яних кораблів — деревиною.
Навколишнє середовище тварин залишалося вченим невідомим. Але тут допоміг випадок: один з учасників групи дослідників вивчив документальний фільм, що вийшов в ефірі філіппінського телебачення, а потім поділився ним з колегами. Відео демонструвало дивних істот, які були посаджені (ніби морква в грядки) в грязі неглибокої лагуни. Після перегляду фільму вчені організували експедицію і вперше знайшли живі зразки K. polythalamia.
Після того, як живий корабельний черв’як нарешті потрапив в руки вчених, вся група дослідників буквально стовпилася навколо Дістеля. Дослідник ретельно вимив липкий бруд із зовнішнього боку «шкаралупи» істоти, а потім акуратно витягнув її з верхнього отвору (власне, весь процес показаний нижче у відео).

«Я був вражений, вперше побачивши розміри цієї дивної тварини», – говорить дослідник з Філіппінського університету Марвін Альтаміа (Marvin Altamia).
З тієї причини, що тварина ніколи раніше не була ретельно вивчена, на сьогодні фахівці мало знають про її спосіб життя, середовище проживання і інші важливі деталі. «Ми припускали, що гігантські корабельні черв’яки кардинально відрізняються від корабельних черв’яків, що поїдають деревину. І відкриття тварини підтвердило це», – вважає старший автор дослідження Марго Хейгуд (Margo Haygood) з Коледжу фармакології при Університеті Юти.
Фахівці кажуть, що вони зіткнулися зі складною дилемою: їм треба було зрозуміти, чому K. polythalamia настільки відрізняється від інших подібних істот. І відповідь може ховатися у віддаленому середовищі існування, в якому і був знайдений цінний зразок. Відзначається, що лагуна наповнена гниючою деревиною.
Примітно, що звичайні корабельні черв’яки зариваються глибоко в деревині, що виноситься в океан. Тварини жують і переварюють її за допомогою бактерій. На відміну від своїх родичів, K. polythalamia живе в бруді, але він також залежить від бактерій, щоб отримувати їжу. Правда, робить це в інший спосіб.
Дослідники говорять, що K. polythalamia мешкає  у місцях із неприємним запахом: багатий органічними речовинами бруд, який присутній навколо житла істоти, випускає сірководень. Цей газ, отриманий з сірки, володіє яскраво вираженим запахом, який можна порівняти з «ароматом» гнилих яєць. Подібне середовище може бути шкідливим для людей, але для гігантських черв’яків — саме те, кажуть вчені.
Фахівці відзначають, що черв’яки самі по собі не їдять, або їдять, але дуже і дуже мало. Замість цього вони покладаються на корисні бактерії, що живуть в їхніх зябрах. Саме вони і виробляють їжу для K. polythalamia. Ці крихітні «кухарі» використовують сірководень в якості енергії для виробництва органічного вуглецю, який і живить корабельних черв’яків. Подібний процес схожий з тим, який характерний для рослин: вони використовують енергію сонця для перетворення вуглекислого газу в повітрі у прості сполуки вуглецю під час фотосинтезу.
Дослідники відзначають, в результаті такого способу харчування багато органів травної системи K. polythalamia просто зменшилися за непотрібністю.
Спосіб життя незвичайних істот узгоджується з тією гіпотезою, яку Дістель запропонував ще два десятиліття тому. Отримання різних типів корисних бактерій може пояснити, як корабельні черв’яки перетворилися з організмів, що поїдають деревину, в ті, які використовують отруйний газ в багнюці для того, щоб вижити.
Вчені мають намір і далі вивчати роль деревини, яку вона грала в унікальному переході від звичайних корабельних черв’яків в гігантських. «Ми також зацікавлені в тому, щоб відшукати подібні переходи, які можуть бути у інших тварин, що мешкають в унікальних місцях по всьому світу», – додає Дістель.
Результати дослідження опубліковані в науковому виданні Proceedings of the National Academy of Sciences.
Джерело: https://www.vesti.ru/

Захисти свій комп’ютер та смартфон

ESET NOD32

Залишити відповідь