Оси-надпаразити маніпулюють осами-паразитами

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року
 

Конспекти 10 клас за новою програмою 2018 року. Всі предмети! Детальніше...

 

Надпаразит – оса Euderus set

Американські ентомологи виявили, що в гілках північноамериканських дубів щорічно розгортається трилер: в тіла ос-паразитів проникають личинки ос-надпаразитів, які перетворюють перших в гігантські свердла.

Rozetka UA

Деякі паразити здатні керувати своїми господарями. Поселившись в тілі, вони виділяють речовини, які змушують господарів зводити рахунки з життям або вести себе настільки безтурботно, що їх легко знаходять і з’їдають хижаки, які стають новими господарями паразитів. Наприклад, оси-дементори жалять тарганів в голову, і нейротоксин, що міститься в осиній отруті, перетворює тарганів в безвольних зомбі. Осідлавши таргана-зомбі, оса їде в свою нору і там відкладає в тілі таргана личинки, які ще довго харчуються його тканинами.

Оси-надпаразити маніпулюють осами-паразитами

Американські ентомологи з Університету Райса в Техасі знайшли ще один приклад «зомбіфікації», причому в цьому випадку один паразит маніпулює іншим, а той вже користується послугами господаря. Оси Bassettia pallida залишають яйця в стовбурах північноамериканських дубів Quercus geminata, і личинки змушують тканини рослини розростатися в крипту – порожнину, в якій личинки з комфортом проводять молодість. По-англійськи «крипта» і «склеп» позначаються одним словом crypt, тому в назві статті про ос-паразитів вчені дозволили собі трохи пожартувати: стаття має заголовок «Байки зі склепу: паразитоїд керує поведінкою свого господаря-паразита» (Tales from the crypt: a parasitoid manipulates the behaviour of its parasite host). Виростаючи, личинка прогризає в стінці крипти отвір і вибирається назовні.

Ентомологи Келлі Вейнерсміт (Kelly Weinersmith) і її колеги помітили, що багато ос вмирає на порозі свого «будинку дитинства»: продірявивши дерево, вони виставляють назовні голову і вмирають. Виявилося, що ці смерті на совісті суперпаразита – ос раніше невідомого виду Euderus set.

Личинки Euderus set теж хотіли б жити в криптах, але вони занадто малі, щоб прогризти собі шлях назовні. Тому личинки Euderus set селяться в тілі більших личинок Bassettia pallida і поступово з’їдають їх зсередини, поки ті прокладають шлях на свіже повітря. Як тільки голова комахи показується над поверхнею деревини, личинки-надпаразити вбивають господаря остаточно і вилазять через його голову.

Спочатку ентомологи спостерігали таку поведінку в природі, а потім і в лабораторії. Закривши вихід з крипти тріскою, вчені встановили, що у Euderus set не вистачає сил вибратися назовні самостійно. Але якщо поруч знаходиться личинка горіхотворки, маленькі паразити використовують її як велику бурильну машину і буфет одночасно, і з її допомогою вибираються з крипти.

Захисти свій комп’ютер та смартфон

ESET NOD32

Джерело: http://www.popmech.ru


... ...

Залишити відповідь